Haber

Cumhurbaşkanlığı Seçimi İkinci Tura Kalırsa Ne Olur?

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak 4 adaydan biri yüzde 50’den fazla oy alamazsa seçim ikinci tip olacak ve vatandaşlar 28 Mayıs’ta bir kez daha sandık başına gidecek. . Peki, tercihin ikinci cinse bırakılması ne gibi tehlikeleri beraberinde getiriyor?

“Hayal edilemeyen ne olabilir?”

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre, Anayasa Hukuku Profesörü Şule Özsoy Boyunsuz, ikinci tip seçim olsa ne olacağına dair açıklamalarda bulundu.

“İktidar, devlet gücünü arkasına alarak koltuğunu korumaya çalışıyor. Bu nedenle, tüm kamu kaynakları ve kamu otoritesi seçim kazanmak amacıyla kullanılmaktadır. Seçim ikinci tura bırakılırsa 15 günlük süreçte ne gibi baskılar yapılabileceği, neler olabileceği tahmin edilemez.”

“Millet İttifakı Meclis’te 301’lik net bir çoğunluk elde edemezse, seçmenlerin bir kısmı ikinci tura doğru ‘topal ördek’ şeklinde fikir değiştirebilir.”

“Ya da ilk turda gidip kendi partisine oy veren, ardından Cumhurbaşkanlığı için oy veren bazı kesimler, sırf cumhurbaşkanlığı için oy kullanmak için bir daha gitmek istemeyebilir.”

“Seçmen davranışını manipüle etmek için son derece kirli şeyler de olabilir.”

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok yakın olması veya bazı şüphelerin doğması, aksine İstanbul seçimlerinde olduğu gibi bir önceki seçimde oy kullanmaya gitmeyen seçmeni oy kullanmaya motive edebilir.”

“Türkiye’nin çok gergin bir 15 gün geçireceğini düşünüyorum. O yüzden kimsenin bu gerilimi yaşamak isteyeceğini düşünmüyorum. Bu nedenle seçimin ilk turda bitmesi gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu