Haber

Filistin, İsrail’in kesinti kararının ardından vergi finansmanını reddetti

İsrail’in, Filistin hükümeti adına toplanan vergi fonundan Gazze Şeridi’ne ve Filistinli esirlere ayrılan miktarı kesme kararı sonrasında Filistin yönetimi, vergi fonunu almayı reddetti.

Filistin hükümet kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail Siyasi ve Güvenlik Bakanlar Kurulu’nun Filistin vergi fonundan tutuklulara, ailelerine ve Gazze Şeridi’ne ayrılan payın kesilmesi yönündeki kararına tepkiler geldi.

Filistin yönetimi, “eksik vergi fonlarının toplanmaması” kararı alarak, “Gazze’ye ayrılan fonların kesilmesi kararı, Batı Şeria’nın Gazze’den ayrılmasının güçlendirilmesi anlamına geliyor” dedi. Bir açıklama yaptı.

İsrail Bakanlar Kurulu 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, “İsrail Gazze Şeridi ile tüm bağlantıları kesecek, Gazze’den (İsrail’de) Filistinli işçi ve İsrail’de bulunan emekçiler artık kalmayacak” dedi. Savaşın başladığı gün Gazze’ye dönecektir.” Açıklamalarına yer verdi.

Filistin vergi fonları; İsrail’den veya İsrail aracılığıyla Filistin pazarına ithal edilen mallara uygulanan vergi ve harçlar olarak biliniyor. Aylık yaklaşık 210 milyon dolara ulaşan bu vergilerin yüzde 3’ü İsrail Maliye Bakanlığı tarafından toplanıyor.

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) arasında 1994 yılında imzalanan Paris Anlaşması Ekonomiİsrail yönetimi, protokol uyarınca, kontrolü altındaki sınır kapılarından Filistinliler adına topladığı yıllık 2 milyar doları Filistin hazinesine aktarıyor.

haber-yildizeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu