Teknoloji

Hamilelikte Az Miktarda Tüketilen Alkol Bebeği Etkiliyor

Hamilelik döneminde tüketilen besinlerin bebeğin gelişimi üzerinde hayati öneme sahip olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Doğal olarak tüketilen besinlerin hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardır.

Özellikle hamilelik döneminde tüketilen alkolün bebekler üzerindeki olumsuz etkilerini araştıran Hollandalı araştırmacılar, az miktarda alkolün bile bebeklerin fiziksel yapısı ve bilişsel yapısı üzerinde etkili olduğunu bulmuşlardır. ciddi değişikliklere neden olmakgözlemlendi.

Haftada 1 kadeh şarap bile etkilidir.

ilkokul çağı 5.600’den fazla çocuk Çalışmada, makine öğrenmesi ve yapay zeka temelinde çocukların 200 fizyolojik farklılığı incelendi. Araştırmada anneleri hamilelikleri boyunca haftada 1 bardak şarap (veya eşdeğer miktarda diğer alkollü içkiler) tüketen çocukların burunlarının daha kısa olduğu, göz altı şişliği , koku alma duyusunda kayıp, göz kapaklarında tembellik ve daha birçok fizyolojik farklılık bulundu. Alkol tüketimi arttıkça fizyolojik farklılıkların yanı sıra psikolojik ve bilişsel sorunlar ortaya çıkmakta ve çocukların İletişim, duyu ve düşünme yeteneklerinde hafif bir azalma vardır.belirtildi.

Çocuklardaki fizyolojik farklılıkların zamanla ortadan kalktığını gözlemleyen bilim insanları, bol pratik ve pratikle bilişsel eksikliklerin de tamamen ortadan kalkabileceğini belirlediler. Yaklaşık 13 yaşına kadar bilişsel ve fiziksel farklılıkları giderilemeyen çocuklarda, Bu değişikliklerin kalıcı olduğu görüldü..

Araştırma grubu, hamile olan veya hamile kalmayı planlayan anne adaylarının hamilelikten en az birkaç ay önce alkol tüketimini bırakmasını önermektedir.

“FASD” olarak da bilinen aşırı miktarda alkol tüketen anne adayları Fetal Alkol Spektrum Bozukluklarınedeniyle ufak tefek zehirlenmelerin oluşabileceği, zehirlenme yaşamasalar bile dünyaya gelen bebeklerde önemli fizyolojik ve kognitif problemlerin ortaya çıkabileceği bilinen bir gerçektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu