Ekonomi

Hükümet teklifini 500 lira artırdı.

Yaklaşık 700 bin kamu personelinin yer aldığı toplu iş sözleşmelerinde hükümet, en düşük fiyat teklifini 500 lira artırarak 11 bin 500 liradan 12 bin liraya çıkardı. Personel sendikaları ısrarla 15 bin TL talep ediyor. Diğer fiyatlar için ilk 6 ay için yüzde 40 zam önerildi.

YÜZDE 40 KABUL ETMİYORUZ

Müzakerelerdeki son durumu anlatan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “Bakan ‘İşverenle görüşmelerinizi bitirince oturup konuşalım’ dedi. Ücretler kadar önemli olan bir diğer konu da özellikle taşeronlardan kadroya geçenlerde ikramiye karmaşası yaşanıyor. Hepsinin 60 günde tamamlanmasını talep ettik. Bu yaklaşık 200 bin arkadaşımızı ilgilendiriyor. Servis zammı şu anda 7 lira. Bu talebimiz karşılanmadı” dedi.

Yüzde 45 ve ücretlerde düzeltme teklif ettiklerini ifade eden Atalay, “Bakan açıklaması 12 bin zam ve yüzde 40 zam olduğu yönündeydi. Bunu kabul etmeyeceğimizi bildirdik. Arzumuz seçim arifesinden önce bitirmek; Ama istediğimiz gibi bitmesini istiyoruz. İstediğimiz sayıyı alamıyorsak neden bitirelim?” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu