Haber

Husilerden ABD’ye sürpriz mesaj! Akdeniz tehdidi

Husilerin sözde Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin el-Azzi, X sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Barıştan yana olduklarını ve gerilimi en aza indirmek istediklerini belirten Azzi, ABD’nin Yemen ve Filistin’e yönelik tutumunun değişmesini teşvik edeceklerini belirtti.

AKDENİZ TEHDİDİ: BAŞKA BİR ZAMANA BIRAKTIK

Öte yandan Azzi, Husilere bağlı güçlerin Yemen kıyılarından Kızıldeniz, Umman Denizi ve Akdeniz’e uzanan rotada gemi batırma kapasitesine sahip olduğunu ancak bu adımı başka zamana bıraktığını belirtti.

Husi yetkilisinin açıklamalarına ABD’den henüz bir yanıt gelmedi.

Husiler 26 Ocak’ta Aden Körfezi’nde bir İngiliz petrol gemisini hedef aldıklarını açıklamıştı.

Bugün yapılan açıklamada, ABD ve İngiltere’nin ülkenin batısındaki Hudeyde kentine 2 hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

KIZILDENİZ’DE DURUM

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023’te İsrail şirketlerine bağlı olduğunu iddia ettikleri ticari gemileri Yemen açıklarında ele geçirmeye ve bir kısmına da İsrail’e ait silahlarla saldırmaya başladı. dronlar ve füzeler.

ABD güçleri bu dönemde Yemen’den atılan füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarını birçok kez düşürdüklerini duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından birçok gemicilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te Husi güçlerine karşı bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu.

31 Aralık 2023’te Kızıldeniz’de İsrail’e bağlı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta Kızıldeniz’de bir ABD gemisinin İsrail’i desteklediği gerekçesiyle füzeler ve kamikaze insansız hava araçlarıyla hedef alındığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya’nın sunduğu, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarına derhal son verilmesini talep eden kararı kabul etti.

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si gerçekleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu