Ekonomi

İngiltere ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,2 büyüdü

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) açıkladığı verilere göre Nisan’da yüzde 0,2, Mayıs’ta yüzde 0,1 olan büyüme, Haziran’da yüzde 0,5’e yükseldi.

Haziran ayında üretimdeki büyüme yüzde 1,8 olurken, inşaat sektörü yüzde 1,6, hizmetler sektörü ise yüzde 0,2 büyüdü.

Mayıs ayında imalat sektörü yüzde 0,3 küçülürken hizmet bölümü yeniden yüzde 0,2 büyüdü.

Nisan-Haziran aylarını kapsayan yılın ikinci çeyreğinde İngiltere ekonomisi yüzde 0,2 büyüdü. Beklenti ikinci çeyrekte ekonominin büyümeyeceği yönündeydi.

Bu yılın ikinci çeyreğinde hizmetler sektöründe büyüme yüzde 0,1, imalat sektöründe yüzde 0,7 oldu.

Yılın ilk çeyreğinde ekonomik büyüme yüzde 0,1 olurken, İngiltere ekonomisi geçen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,1 büyüdü.

ONS Ekonomik İstatistik Müdürü Darren Morgan, büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, ekonominin Haziran ayında güçlü bir toparlanma gösterdiğini, yayınlar, araç satışları ve hukuk hizmetleri gibi farklı segmentlerdeki performansın büyümeyi desteklediğini belirtti.

Morgan, ekonomik büyümenin ikinci çeyrekte daha düşük seviyede olduğunu kaydetti.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede, “İngiliz ekonomisi dirençli. Dünya zor bir yolda ama IMF önümüzdeki dönemde Fransa, Almanya ve İtalya’dan daha hızlı büyüyeceğimizi söylüyor. Güçlü bir ekonominin temellerini atıyoruz ve enflasyonu düşürdüğümüzde bunun meyvelerini de alacağız. sözlerini kullandı.

baskaleajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu