Ekonomi

İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu: “İzmir konutlarında arz talebi karşılayamıyor”

İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu: “İzmir konutlarında arz talebi karşılayamıyor”

İZMİR Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem sonrası İzmir’deki konut durumu hakkında bilgi veren İzmir Emlakçılar Odası Mesut Güleroğlu, “İzmir’i boşaltıp İzmir’e gelen bir kesim var. Bir taraf satıyor, diğer taraf alıyor ama fiyatlar yükseliyor. Çünkü arz talebi karşılayamıyor.” .

İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrası İzmir’deki konut sirkülasyonunu değerlendirdi. Güleroğlu, “Yaşadığımız yıkıcı deprem hepimizi çok üzdü. 10 ili etkileyen deprem yaşadık. Hepimiz çok etkilendik. Kimi evini satıyor, kimi ikinci evini satıyor, kimi taşınmayı planlıyor. başka yere.Hele faylı her ilde bu riskler denilince.İnsanlar tedirginlik yaşıyor.İzmir’de yıkıcı bir deprem yaşadık.Birçok ilçede taşınan insanlar olduğunu görüyoruz.Pandemi döneminde ev fiyatları iki katına çıkmıştı. İzmir depreminden sonra tek katlı evlere rağbet arttı ve hatasız, zemini sağlam yerlere yöneliş oldu.Bahçeli ev alma hareketi başladı. Yani İzmir’i boşaltıp İzmir’e gelen bir kesim var. Bir taraf satıyor, diğer taraf alıyor ama arz talebi karşılayamadığı için fiyatlar artıyor” dedi.

“Birkaç evimiz var”

Deprem yönetmeliğine uygun binalara vurgu yapan Güleroğlu, “Şu anda her bina alınıp satılıyor. Doğal olarak deprem yönetmeliğine uygun binalara öncelik veriliyor. Fiyatları da yüksek. Diğerleri daha uygun fiyatlara sahip oluyor ve yatırımcı alıyor. Sonrası da deprem yönetmeliğine uygun binalar. satın alınıyor, binadan çekirdekler alınıyor, hasar varsa bina yıkılıp yıkılıyor, “Yenisi yapılıyor. Şu anda fay hattını geçmeyen bölgelere daha çok göç var ama İzmir’de zaten konut sıkıntısı var. Yani bir evimiz yok. Sahip olduğu evlerde sayıları arttı. Öğrenciler var, Rusya-Ukrayna savaşından kaçanlar var, İran-Irak var” “Türkiye’den göç var, ev sayısı az. Bütün bunlara baktığımızda konut açığının kapanması ve konutların sarsma yönetmeliğine uygun yapılması zaruridir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu