Haber

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kırklareli’nde “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla konferans düzenlendi.

Kırklareli Vali Yardımcısı Elif Canan Tuncer, Kırklareli Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Kırklareli Üniversitesi ve Kırklareli Barosu işbirliğinde Cazibe Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta yaptığı konuşmada şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını söyledi.

Kadınların toplumda hem ekonomik, hem şahsî, hem de kendine inanç olarak güçlendikçe, birlik epeyce şiddetle gayret edilmesinin daha kolay olacağının altını çizen Tuncer, “Ne anlamı var’ denilmesin bazen bu birliktelik bu beraber olduğumuz duygusunu vermek çok önemli olabiliyor. Çünkü artık bu tarz davranışların toleransı olmadığını, kadına karşı şiddete toplumda farkındalık ve bir tepki olduğunun bilinmesi şiddet uygulayanları korkutabiliyor.” diye konuştu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürü Faruk Uysal da devletin mağdur olan her bayana ulaşabildiğini söyledi.

Türkiye’nin dört bir yanında kadın konuk evlerinin, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nin (ŞÖNİM) aktif olduğunu anlatan Uysal, Kırklareli’nde de 30 kişi kapasiteli kadın konuk evinin hizmet verdiğini bildirdi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bilhassa bayana yönelik şiddetin kıymetli bir olay olduğunu aktaran Uysal, “Bunu yok sayamayız. Barınma, rehberlik, hukuki destek, sosyoekonomik destek ihtiyacı olan tüm kadınlarımıza yönelik devletimizin tüm imkanlarını kullanıyoruz.” dedi.

Konferansta, Avukat Ilgaz Lale Kocakundakçı, Kırklareli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Tülay Kitapçıoğlu Yüksel, Psikolog Özge Kıran da konuşma yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu