Ekonomi

Marmarabirlik’ten üreticilere 538 milyon liralık kredi

BURSA (İGFA) – Marmarabirlik’te 2022/2023 mali yılı sanat eseri alım kampanyası sona erdi. Dernek, ortaklarına toplam 538 milyon TL kredi tahsisi yaptı.

Üretimin verimli olduğu, alım fiyatları açısından memnuniyetin yüksek olduğu bir kampanyanın sonuna geldiklerini belirten Yürütme Konseyi Başkanı Hidamet Asa, belediye ile birlikte gübre, ilaç ve akaryakıt dağıtımına yönelik çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. işlerin satın alınmasının sonu. Marmarabirlik ortaklarına yeni dönem ağaç bakımı ve üretiminde sürekliliği sağlamak amacıyla; bakır sülfat hazır bordo, fungisit ve insektisit kümelerinde takviye sağlayacaktır.

“Ortaklarımıza piyasa koşullarından daha uygun şartlarla dağıtılacak kimyasallar, organik-organomineral gübreler ve zirai ilaçları satın alma imkanı sunuyoruz” diyen Asa, “Amacımız üreticimizin tüm girdilerini sağlayarak üs olmak. zeytin üretiminde. Tarihe geçecek bir eser alım dönemi olarak hatırlayacağımız bu kampanya aynı zamanda Marmarabirlik’in üreticisine sahip çıktığı bir yıl olarak kayıtlara geçti. Eser alım kampanyasının sonuna geldiğimiz bu günlerde bir yandan işin alım bedeli ödenirken diğer taraftan gübre, ilaç ve akaryakıt için çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız üreticimizin üretim maliyetlerini düşürmek ve üretimde sürekliliği sağlamaktır” dedi.

Lider Asa, 2023 yılı için ortaklara tahsis edilen kredi limitlerine ilişkin şu bilgileri verdi: “Aynı kredi limitleri Marmarabirlik Yönetim Kurulu tarafından belirlenirken, 2022 yılında 1 kg zeytin üretim maliyeti esas alınacak, ortaklarımız tarafından teslim edilen her kilogram iş için 10 TL’lik bire bir kredi verilmesi kararı. alınmış. Geçen yıl kilo başına 3 TL ek veriliyordu. Üreticilerimize tahsis edilecek kredi, ortakların kooperatiflerine ortalama üç yıllık teslim süresinin 10 TL ile çarpılması suretiyle belirlenecektir. Esas taahhüdü 500 kg’ın üzerinde olan ortaklara verilecek bire bir kredi takviyesinin alt limiti 10 bin TL, üst limiti ise 75 bin TL olacak. 8 kooperatifimiz genelinde ortaklarımıza verilecek toplam kredi tutarı 538 milyon TL’dir.”

Hidamet Asa, ortakların en değerli gider kalemlerinden biri olan akaryakıt takviyesine, kurallar elverdiği takdirde 2023 yılının Nisan ayında başlamayı hedeflediklerini belirterek, “Son 2 yılda olduğu gibi ortaklarımıza akaryakıt desteği verilecek. bu yıl. Verilecek akaryakıt miktarı, dağıtım usul ve esasları daha sonra Marmarabirlik tarafından duyurulacaktır.

Öte yandan Marmarabirlik’te 2022/2023 mali yılı sanat eseri alım kampanyası sona erdi. Marmarabirlik’ten toplam 1 milyar 362 milyon TL’ye 55 bin 322 ton iş alımı yapıldı. Dernek, 31 Aralık 2022 – 13 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında teslim edilen işlerin yüzde 50’si karşılığında 20 Ocak 2023 Cuma günü ortaklara 10 Milyon TL ödeme yapacak. Bu ödeme ile toplam 633 milyon TL TL ortaklara ödenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu