Ekonomi

Netflix’in ilk çeyrek sonuçlarına ilişkin beklentiler neler?

Investing.com – ABD’de ilk çeyrek kazanç sezonunun başlamasının bir parçası olarak, Netflix’in (NASDAQ: NFLXBu akşam piyasa kapanışının ardından açıklanacak olan finansal performans bilgileri bugün yatırımcıların en yakından takip ettiği olaylardan biri olacak.

Analistlerin fikir birliği beklentisi, önceki çeyrekte 0,12 dolardan keskin bir artışla hisse başına 2,87 dolar, ancak bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %19 düşüşle kar yönünde. Gelirin bir önceki çeyrekteki 7.85 milyar$’a ve geçen yılki 7.87 milyar$’a kıyasla 8.17 milyar$ olması bekleniyor.

Netflix’in sonuçlarından iyi haberler beklenmeli mi?

2022 4. Çeyrek sonuçları, hem hisse başına kazanç hem de gelir açısından hayal kırıklığı yaratsa da, Netflix’in son birkaç yıldaki çıkar geçmişine bakıldığında, fikir birliğini bozmaya yönelik güçlü bir eğilim ortaya çıkıyor.

InvestingPro’dan alınan aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, Netflix’in sonuçları, son 8 çeyrekte hisse başına kazançta 6 kat ve gelirde 5 kat analistlerin tahminlerini aştı.

Netflix hisseleri sonuçlara nasıl tepki veriyor?

Netflix’in geçmişteki kazanç açıklamalarına verdiği tepkiye bakıldığında dengeli bir model belirlemek zor. Aşağıdaki InvestingPro görüntüsünde görülebileceği gibi, Netflix’in en son kazanç duyurusu, büyük ölçüde hayal kırıklığı yaratmasına rağmen yaklaşık %5’lik bir ralli ile sonuçlandı.

Buna karşılık hisse senedi, konsensüs beklentilerinin altında kalan ancak hisse başına kazanç açısından beklentileri aşan 2022 ilk çeyrek sonuçlarının ardından ertesi gün %33’ten fazla düştü.

Bununla birlikte, Netflix’in finansal performansı ile hisse senedinin finansal sonuçlara tepkisi arasındaki korelasyon eksikliğinin kısmen, konu Netflix söz konusu olduğunda yatırımcıların abone büyümesini finansal verilerden daha yakından izlemesi gerçeğiyle açıklandığını belirtmekte fayda var.

Bu nedenle, abone artışındaki olumlu bir sürpriz, hayal kırıklığı yaratan finansal bilgilerin etkisini gölgede bırakabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Bu bağlamda, bu gece beklenen 1Ç 2023 abone sonuçları için analist fikir birliği, 2,3 milyon net abone aboneliği yönünde.

Analistlere ve değerleme modellerine göre, Netflix’in ilk çeyrek sonuçlarının önünde nasıl bir potansiyeli var?

Netflix’in bu akşam açıklanacak olan sonuçlarına yaklaşabilmek için analistlerin görüşlerinden ve değerleme modellerinin sonuçlarından haberdar olmakta fayda var.

Analistlerin ortak görüşü alım yönünde olsa da yukarı yönlü potansiyel açısından pek iyimser değil. Gerçekten de, NFLX’i takip eden analistlerin 12 aylık ortalama hedefi 356,68 dolar, bu da dün geceki kapanışa kıyasla yalnızca %7,31’lik bir artış potansiyeli anlamına geliyor.

Buna karşılık, Netflix’in bir dizi iyi bilinen finansal modeli sentezleyen InvestingPro Adil Fiyatı, nihai fiyatın %36,6 üzerinde, 454,4 $’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu