Haber

Veterinerlik öğrencilerine çiftlik içi uygulamalı eğitim

Veterinerlik öğrencilerine çiftlik içi uygulamalı eğitim

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde veteriner hekimliği öğrencilerine uygulamalı eğitim verilmektedir. Üniversitenin sosyal tesislerinde kalan öğrenciler, sağımdan suni tohumlamaya, hayvan sağlığı ve beslenmesinden temizliğe kadar çiftlikte uygulamalı eğitim alıyor.

Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde 1600 dönüm arazi üzerine kurulan Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde Türkiye’nin çeşitli illerindeki veteriner hekimliği öğrencileri uygulamalı eğitim alıyor. Çiftlikte bir gece kalan öğrenciler, iki gün boyunca alanında uzman doktorlar tarafından dahiliye, cerrahi ve kadın doğum eğitimleri alıyor. Pandemi sonrası ilk kez yatılı eğitim verilen çiftlikte kalan öğrenciler, saat 05.00’te sağımla güne başlıyor. Ardından öğrencilere sağımdan suni tohumlamaya, hayvan sağlığı ve beslenmesinden temizliğe kadar birçok uygulamalı eğitim verilmektedir. Çiftlikte mandıra işletme biriminin yanı sıra küçükbaş hayvan işletme birimi, at işletme birimi ve kümes hayvanları işletme birimi bulunmaktadır.

Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği Sorumlu Veteriner Hekimi 37 yaşındaki Hilmi Başer, çiftlikte yoğun eğitim verdiklerini belirterek, “Bu uygulamalı eğitim kapsamında öğrenci arkadaşlarımıza 2 gün boyunca alanında uzman hocalarımız tarafından kaliteli bir eğitim veriliyor. Şu anda 50 sağım kapasiteli bir çiftliğimiz var. 50 sağım kapasiteli bir çiftliğimiz var. Şu anda 50 sağım kapasiteli bir çiftliğimiz var. Günde 1 ton 200 litre süt farklı üniversitelerden geliyor.Uygulamaları detaylı olarak gösteriyoruz.Öğrencilerimiz bir gece pansiyonda kaldılar.İki gündür buradalar.Süt ünitesinde sağım çok değerli.Burada sağımda nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı bir şekilde gösterdik.Çok değerli uygulamalarımız oldu.Hayvanların beslenmesi ve tırnak bakımı çok değerliydi.Öğrencilerin burada kalıp bu uygulamaları görmeleri gerekiyordu.Burada çok daha uzun periyotlarda pekiştirilerek yapılabilecek bu uygulamaları gösterme fırsatı bulduk. en az 2 gün içinde. Şu anda 111 büyükbaş hayvanımız, 42 sağımcımız ve gebeliğin son döneminde olan 24 gebe düvemiz var. Doğum yaptıktan sonra çiftliğimize sütçü olarak katılacaklar. 15 erkek buzağımız var. Bu sayede dışarıdan hayvan almadan kendi çiftliğimizdeki sirkülasyonumuzu sağlamış oluyoruz. 100 koyunumuz, 3 koyun ırkımız ve 2 keçi ırkımız var. Bunlar tamamen pratik amaçlar için beslediğimiz hayvanlardır. Öğrenciler geldiklerinde ırk çeşitlerini ve bu ırklar üzerinde yaptığımız uygulamaları çok ağır bir şekilde görebiliyorlar” dedi. Burada çiftlikte uygulamalı eğitim alıyoruz. At ünitesi, süt sığırı ünitesi ve kümes hayvanları ünitesinde eğitimler aldık. Bir gece kalmak zorunda kaldık, iki gün boyunca tam eğitim aldık. Burada hayvanlara nasıl yaklaşılması gerektiği, ilk muayene sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler, ayak hastalıkları ve daha birçok uygulamalı eğitim konusunda detaylı eğitim aldık. Çiftlik çok verimli oldu. Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi 1. sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Berivan Yavuz, “Şu anda 1. sınıf öğrencisi olmama rağmen uygulamalı eğitim hayvan beslemeden yaklaşımına kadar bana çok şey kattı. Buzağı besleme, at ünitesi, büyükbaş besi ünitesi sayesinde hayvana yaklaşıp temas kurabiliyorum. Uygulamayı tüm veteriner fakültelerinde okuyan arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. Konaklamada her şeyi daha detaylı görmemizi sağladı” dedi. ‘ÖĞRENCİLERİN YOĞUN İLGİSİ VAR’

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan da, “Suni tohumlama, sürü yönetimi ve sayısallaştırma, muayene formülleri, besleme hastalıkları, at muayenesi, sağım pratiği, buzağı sağlığı ve beslemesi, meme sağlığı, USG ile rektal muayene, ayak muayenesi, yumurtacı tavuk yetiştiriciliği ve süt sığırcılığı konularında uzman öğretim üyeleri ve veteriner hekimler tarafından verildi ve başarılı bir şekilde beğenisi ile tamamlandı.”

kiziltepehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu