Haber

ABD basını: Erdoğan Rasputin tarzı bir politika izledi

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaoğlu, ABD merkezli Wall Street Journal’a (WSJ) açıklamalarda bulundu. Maltepe mitinginin ardından Kılıçdaroğlu ile konuşan WSJ, röportajı “Türkiye’nin seçimdeki en büyük rakibinden NATO ve AB ile daha yakın ilişkiler vaadi” başlığıyla yayınladı.

“RUSYA’YA YAPTIRIMLAR UYGULAYACAĞIZ”

Jared Malsin ve Elvan Kıvılcım’a konuşan Kılıçdaroğlu, “İlk kez sandık başına gidip oy kullanacak 5.3 milyon genç var, özgürlük ve demokrasi istiyorlar. Bu gerçek bizim için, Türkiye için, üye olmaya çalıştığımız AB için, Batı medeniyeti için çok önemli” dedi. takip edilecek

Raporda, Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna savaşında “her tarafla oynadığı” ancak Putin ile yakın bağları korumaya çalışırken “Türkiye’yi bölgesel bir güç merkezi haline getirme amacına hizmet etmek için” Ukrayna’ya silah sattığı belirtildi.

‘KILIÇDAROĞLU ZORLUKLARLA KARŞILAŞIYOR’

“Erdoğan, muhafazakar ve dindar seçmen nezdinde verdiği destekle yirmi yıldır Türk siyasetine yön veriyor ama gücü giderek azalıyor” sözlerinin yer aldığı haberde, Kılıçdaroğlu’nun seçmen memnuniyetsizliğini seçim zaferine dönüştürmekte zorlandığı yazıldı. . Raporda, Erdoğan’ın ‘Rasputin benzeri bir politika’ izlediği değerlendirmesine yer verildi.

Malsin ve Kıvılcım, Kılıçdaroğlu’nun adaylığının en zayıf noktalarından biri olarak görülen “karizmasızlık ve siyasi kurnazlık” algısını aşmaya çalıştığını belirterek, çok sayıda seçmeni mitinglere kattırdığını ve coşkulu tavrıyla bazılarını şaşırttığını yazdı. kampanya.

‘IRKÇI DEĞİLİZ AMA…’

Suriyeli mültecilerle ilgili açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Biz ırkçı değiliz ama bu insanların kendi ülkelerinde daha iyi koşullarda yaşamalarını istiyoruz” dedi.

‘DEMİRTAŞ KARARLI BİR HAREKET ETTİ’

2016 yılından bu yana Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Kılıçdaroğlu’nu destekleyerek seçim sonuçlarını etkileyecek bir hamle yaptığının belirtildiği haberde, şu ifadeler kullanıldı: “Kılıçdaroğlu’nun esas başarısı; muhafazakar milliyetçiler, İslamcı iktidar partisinden ayrılanlar. Erdoğan’ı görevden uzaklaştırmak için liberaller ve Kürt seçmenler de dahil olmak üzere ülkedeki farklı muhalefet kümelerini birleştirmek olabilir.”

Kılıçdaroğlu, açıklamalarını “Erdoğan kazanırsa Türkiye bir nevi diktatörlüğe dönüşecek” sözleriyle noktaladı. (Dış Haberler)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu