Haber

Bağdat’taki İsveç Büyükelçiliği ateşe verildi

İsveç’te planlanan bir Kur’an yakma eyleminden önce, Irak’ın başkenti Bağdat’ta toplanan bir grup öfkeli protestocu şafak vakti İsveç Büyükelçiliğini ateşe verdi.

Irak çevik kuvvet polisi, göstericileri büyükelçilikten uzaklaştırmak için tazyikli su kullandı ve dağılmayan göstericiler, güvenlik güçleri tarafından elektrikli coplarla kovalandı.

AFP’ye konuşan bir gösterici, “Sabaha kadar beklemedik, şafak vakti içeri girdik ve İsveç büyükelçiliğini ateşe verdik” dedi.

Dini lider Mukteda es-Sadr yandaşlarının düzenlediği gösteriye katılanlar ellerinde Kuran-ı Kerim taşıdı.


Fotoğraf: Ahmed Saad/REUTERS

Eylemcilerden Hasan Ahmed, “Bugün sevgi ve imanı konu alan Kuran’ın yakılmasını kınamak için seferber olduk. İsveç hükümeti ve Irak hükümetinin bu tür girişimlere son vermesini talep ediyoruz.”

Büyükelçilik personel kasası

Güvenlik güçleri ile Iraklı göstericiler arasında çatışma çıkarken, çok sayıda itfaiye olay yerine gelerek yangını söndürdü. Saldırı sırasında elçiliğin boş olup olmadığı veya çalışanın tahliye edilip edilmediği bilinmiyor.

Ancak İsveç Dışişleri Bakanlığı, Bağdat’taki büyükelçilik çalışanlarının “güvende” olduğunu açıkladı. “Irak makamları, diplomatik misyonların ve personelinin korunmasından sorumludur.”


Fotoğraf: Ahmed Saad/REUTERS

Irak hükümetinden açıklama

Irak Dışişleri Bakanlığı da büyükelçiliğin kundaklanmasını kınadı ve güvenlik güçlerine sorumluların tespit edilmesi çağrısında bulundu.Bakanlıktan yapılan açıklamada, Irak hükümetinin olayın aydınlatılması için güvenlik birimlerine acil soruşturma talimatı verdiği kaydedildi.

İsveçli yetkililer Perşembe günü Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde düzenlenen ve organizatörlerin Kuran-ı Kerim ve Irak bayrağı yakmayı planladıkları gösteriyi onayladı.

İsveç medyasına göre Perşembe günü Stockholm’de Kuran-ı Kerim yakılması Iraklı mülteci Salvan Momika tarafından planlandı. Salvan, 28 Haziran’da Kurban Bayramı’nda Stockholm’ün en büyük camisinin önünde Kuran’ın birkaç sayfasını yakmıştı.

Bunun üzerine Irak’taki Sadr yandaşları ertesi gün İsveç büyükelçiliğini bastı.

AFP, Reuters / GY, AK

dinarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu