Yaşam

Çocuklar eleştirel düşünmeyi öğrendi

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün yarıyıl tatilinde çocuklara yönelik düzenlediği “Çocuklar İçin Eleştirel Düşünme Atölyesi” büyük ilgi gördü. Çalıştayı düzenleyen Prof. Dr. Kurtul Gülenç çocuklarla akıl yürütmenin, analiz etmenin ve değerlendirmenin önemine ilişkin sohbet gerçekleştirdi.

Nilüfer Belediyesi’nin yarıyıl tatilindeki öğrencilere yönelik birçok alanda düzenlediği etkinlik, atölye çalışmaları ve söyleşiler çocukların verimli ve keyifli vakit geçirmesine olanak sağlıyor. Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü de bu kapsamda “Çocuklara Yönelik Eleştirel Düşünme Atölyesi” düzenledi. Misi Çocuk Kütüphanesi ve Akkılıç Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen diğer iki atölyede ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İdeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtul Gülenç, 8-10 yaş arası çocuklarla bir araya geldi.

Prof. Dr. Kurtul Gülenç, öğrencilerle soru-cevap şeklinde karşılıklı diyaloglarla “Çocuklar İçin Eleştirel Düşünme Atölyesi” gerçekleştirdi ve gözlemlerini görseller eşliğinde tartıştı. Okun’un hikâyelerine ilişkin yorum ve değerlendirmelerin yapıldığı atölyede, BENÇocukların daha çok düşünen, sağlıklı yargılarda bulunan, sorgulayan bireyler haline gelmeleri amaçlandı.

Çocukların zihinlerinin yetişkinlere göre daha net ve açık olduğunu belirten Kurtul Gülenç, çocukların farklı yorum yapma yeteneklerinin daha güçlü olduğunu belirtti. Çocukların meraklı filozoflar olduğunu belirten Gülenç, bu tür etkinliklerin içe dönük bireyleri teşvik ettiğini de söyledi.
Keyifli geçen etkinliğin sonunda öğrencilere Kurtul Gülenç ve Filiz Karadağ’ın yazdığı Felsefi Hikâyeler kitabı hediye edildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu