Haber

İsviçre Cumhurbaşkanı ‘Her şeyimi verdim’ diyerek istifasını açıkladı

İsviçre Konfederasyonu Lideri Alain Berset21 Haziran Çarşamba günü, on yıldan fazla bakanlık hizmetinin ardından 2023’ün sonunda hükümetten ayrılacağını duyurdu.

https://twitter.com/disclosetv/status/1671472687493832705

51 yaşında siyasetçi, Sosyalist Parti üyesi, İsviçre 7 üyeli Federal KurulHükümetindeki meslektaşlarına, “ayrılma zamanı” diyerek yıl sonunda görevden ayrılmayı planladığını söyledi.

Alpler ülkesinin cumhurbaşkanlığı, yönetim kurulu üyeleri arasında her yıl dönüşümlü olarak yapılır. 2012’de hükümete katılan ve daha önce 2018’de genel başkan olarak görev yapan Berset, cumhurbaşkanı olarak ikinci dönemini yaşıyor.

Berset, Bern’de telaşla düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu, “Bu sabah Parlamento Başkanına ve Federal Meclis’teki meslektaşlarıma bu yasama döneminin sonunda Federal Meclis’ten ayrılmayı planladığımı söyledim. Mümkün olan her şeyi başardığım hissine sahibim. Her şeyimi verdim”söz konusu.

ABD’de Covid-19 salgını ve bankacılık krizi

Berset aynı zamanda İsviçre İçişleri ve Sağlık Bakanıdır. Senin ülken Kovid-19 salgınıkarşı mücadelede önemli bir rol oynadı.

Ayrıca Berset, ABD’deki bankacılık krizi sırasında bu yılın Mart ayında Credit Suisse’in devralınmasında etkili oldu. Berset, aksi takdirde İsviçre’nin en büyük ikinci bankasının küresel bir bankacılık krizini tetikleyeceğinden korkuyordu.

İsviçre’de halk, İsviçre Konfederasyonunu oluşturan kantonları temsil eden Parlamento Ulusal Konseyi’nin alt kanadı ve Eyaletler Konseyi’nin üst kanadının yeni üyelerini seçmek için 22 Ekim’de sandık başına gidecek.

Federal Konsey hükümetindeki koltuklar nadiren el değiştirir. Bu görevler, çoğunlukla parlamentodaki güç bağlantılarından etkilenmeyen ve İsviçre demokrasisini yansıtan ‘sihirli formül’ olarak bilinen zımni bir anlaşma çerçevesinde siyasi partiler arasında paylaştırılır.

mudanya-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu