Haber

Nijerya’da terör saldırıları nedeniyle yerinden edilen 300 bin kişi evlerine döndü

Nijerya hükümeti, Boko Haram ve ISWAP terör örgütlerinin saldırıları nedeniyle yerinden edilen 300.000 kişinin ülkeye geri getirildiğini bildirdi.

Borno Eyalet Valisi Babagana Zulum yaptığı açıklamada, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki terör saldırıları nedeniyle binlerce kişinin yerinden edildiğini ve komşu ülkeler Nijer, Çad ve Kamerun’a sığınmak zorunda kaldığını belirtti.

Ülkenin son dönemde terörle mücadelede önemli aşama kaydettiğini kaydeden Zulum, “Hükümet, kuzeydoğudaki bölgelerin çoğunda güvenliği sağladı. Bu nedenle terör saldırıları nedeniyle yerinden olan 300 bin kişi evlerine döndü. ” söz konusu.

Zulum, hükümetin Boko Haram ve ISWAP saldırıları nedeniyle yerinden edilmiş kişileri ülkeye getirmeye devam edeceğini kaydetti.

Nijerya’da 2000’li yılların başından beri varlığını sürdüren Boko Haram’ın düzenlediği kitlesel terör hareketlerinde 20 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Terör örgütü, 2015 yılından bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası’ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Ülkedeki terör saldırıları ve çatışmalar nedeniyle yüzbinlerce insan göç etmek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu