Haber

Nijerya’nın eski Merkez Bankası Başkanı, Nijer’de cunta lideriyle görüştü

Sanusi Lamido Sanusi, 14. Emir ve Nijerya’nın kuzeyindeki Kano Eyaleti eski Merkez Bankası Başkanı, Nijer’de cunta lideri Abdurrahmane Tchiani ile bir araya geldi.

Nijerya basınında çıkan haberlerde, Kano 14. Emiri ve eski Merkez Bankası Başkanı Sanusi’nin, Nijer’deki krizde arabuluculuk çabalarına katkı sağlamak için askeri cunta Ulusal İç Savunma Kurulu (CNSP) yetkilileriyle Niamey’de bir toplantıya geldiği bildirildi.

Cunta lideri Tchiani ile de görüşen Sanusi’ye Nijerya’nın 3. büyük şehri Damagaran Sultanı eşlik etti.

Sanusi’nin Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu’nun bilgisi dahilinde ancak kendi inisiyatifiyle Nijer’e gittiği kaydedildi.

Tijani mezhebinin Nijerya’daki önde gelen isimlerinden biri olan Sanusi, eski kamu hizmeti ve uzlaşmacı tavrı nedeniyle hem Nijer hem de Nijerya toplumunda önemli bir etkiye sahip olduğu biliniyor.

Dün, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Birleşmiş Milletler ve Afrika Birliği temsilcilerinden oluşan heyetin Niamey’de arabuluculuk görüşmesi yapma talebi kabul edilmedi.

Birkaç gün önce Niamey’e giden ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland’ın Tchiani ile görüşmesine izin verilmedi.

Bu talepten bir gün sonra cunta lideri Tchiani’nin Sanusi ile görüşerek basına bir fotoğraf vermesi dikkat çekti.

Nijer ve Nijerya’nın yerel dil olan Hausa’yı birebir kullanması ve Nijerya’daki dini liderlerin Nijer’deki etkisi iki ülke arasındaki arabuluculuk görüşmelerine de yansıdı.

Nijerya İslami İşler Yüksek Konseyi (NSCIA) Başkanı ve Sokoto Sultanı Sa’ad Abubakar ile eski Nijerya Devlet Lideri Abdulsalami Abubakar da ECOWAS ile görüşmek üzere 3 Ağustos’ta Nijer’e gitti.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Mohammad Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam asker, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu