Ekonomi

REX American Resources ilk çeyrekte kazanç ve gelir beklentilerini aştı

DAYTON, Ohio – Önde gelen etanol üretim şirketlerinden REX American Resources Corporation (NYSE:REX), hisse başına kazanç (EPS) ve gelir açısından analist beklentilerini aşarak 2024 mali yılının güçlü bir ilk çeyreğini geride bıraktığını bildirdi.

Şirket, analist tahmini olan 0,31 dolardan önemli ölçüde yüksek olan 0,58 dolarlık 1. Çeyrek EPS açıkladı. Çeyrek geliri de tahminleri aşarak 140 milyon dolarlık konsensüs tahminine karşılık 161,2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Şirketin mali performansı geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla kayda değer bir iyileşmeyi temsil ediyor. Bir önceki yılın 212,7 milyon dolarlık net satış ve gelirine kıyasla yaklaşık %24’lük bir düşüşe rağmen REX American Resources, şirket tarihindeki en iyi ikinci ilk çeyrek sonucunu elde etti.

Bu çeyrekte brüt kâr %42’den fazla artarak 2023 mali yılının ilk çeyreğindeki 10,2 milyon dolardan 14,5 milyon dolara yükseldi. Kârlılıktaki bu artış, mısır ve doğal gaz fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra 74,5 milyon galona ulaşan konsolide etanol satış hacmindeki %4’lük artışa bağlanıyor.

REX American Resources CEO’su Zafar Rizvi şirketin elde ettiği başarılarla ilgili olarak şunları söyledi: “REX American olarak etanol operasyonlarımızdan sektör lideri kazançlar elde etmeye devam ederken, karbon yakalama ve etanol üretimini genişletme projelerimizde de ilerleme kaydettik.” Şirketin kârlı ve sürdürülebilir operasyonlara olan bağlılığını vurgulayan Bakan, bunun One Earth Energy karbon yakalama projesinin ilerlemesine ve etanol üretim kapasitesinin genişletilmesine yansıdığını ifade etti.

Şirket ayrıca, One Earth Energy karbon yakalama ve sıkıştırma tesisinin inşaat aşamasının Temmuz 2024’te tamamlanma yolunda ilerlemesiyle karbon yakalama girişimindeki ilerlemelerinin de altını çizdi. REX, karbon yakalama boru hattı için geçiş haklarının %100’ünü ve planlanan ilk enjeksiyon kuyusunun etrafındaki gerekli yeraltı alanından fazlasını güvence altına alarak karbon emisyonlarını en az önümüzdeki 15 yıl boyunca tutma kabiliyetini garanti altına aldı.

REX American Resources, karbon yakalama ve etanol üretimini genişletme projesi için 165-175 milyon dolar bütçe ayırıyor. Şirket, 2024 mali yılının ilk çeyreğinin sonu itibariyle 351,8 milyon dolar nakit, nakit benzerleri ve kısa vadeli yatırımlarla güçlü bir bilançoya sahip olduğunu ve banka borcu bulunmadığını bildirdi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu