Haber

Son Dakika: Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 47 bin 932’ye yükseldi

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve merkez üssü Pazarcık ve Elbistan olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 11 ili vuran depremle ilgili son durumu aktardı.

CAN KAYIPLARININ SAYISI ARTIYOR

Bakan Kurum, hayatını kaybedenlerin sayısının 47 bin 932’ye yükseldiğini söyledi. Kurum, “Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Deprem bölgesinde yer alan illerimizde 5 milyon 4 bin 175 bağımsız bölümden oluşan 1 milyon 706 bin binada inceleme yapıldı. Bu binalara ait 821 bin 302 bağımsız bölümün hasar görmeyeceğini belirledik.” acil yıkılacak, ağır hasarlı, yıkılacak veya orta hasarlı olacak.Şu an itibariyle Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye ve Kilis olmak üzere 5 ilde hasar tespit çalışmalarını tamamladık.” sözlerini kullandı.

“99’DAN ÖNCE YAPILAN BİNALAR YAPILDI”

Kurum, “Diğer illerimizde yüzde 90 seviyesindeyiz. İnşallah önümüzdeki günlerde diğer illerimizde de hasar tespit çalışmalarını tamamlamış olacağız. Burada hasar tespit çalışması yaptığımız iller ve ilçeler de var. artçı sarsıntılar nedeniyle tekrar değerlendirmeye aldık.Çoğunun 99 yılından önce yapılmış yapılar olduğunu görüyoruz.

“BİNA KONTROLÜNE TABİ OLMAYAN YERLERDE AĞIR HASAR”

2022 yılında yapılan düzenleme sonrasında yıkılan binalara baktığımızda sadece 3.3 tanesi karşımıza çıkıyor. Bu da bize yapılması gereken işlerle ilgili önemli veriler veriyor. Binanın denetime tabi olmadığı, fay hatlarına yakın, zemin sıvılaşmasının nispeten fazla olduğu yerlerde yoğun tahribat olduğunu da tespitlerimizde gördük.

karacoban-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu