Ekonomi

Üreticiye zeytin ağacı desteği

MERSİN (İGFA) – Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Alman Uluslararası İşbirliği Ajansı (GIZ) ile yürütülen ve ‘Yerinde’sloganlı ‘Gıda Güvenliği İçin Yerli Tarımsal Üretimi Teşvik Projesi’ Proje kapsamında zeytin fidanı dağıtımı devam ediyor. Dağıtımlar kapsamında Toroslar’da 47 mahallede 350, Mezitli’de 22 mahallede 68 ve Yenişehir’de 26 mahallede 137 olmak üzere toplam 555 üreticiye 11.100 adet zeytin fidanı ulaştırıldı. Proje kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kent genelinde toplam 2 bin 133 üreticiye 42 bin 660 adet zeytin fidanı ulaştırılacak. ‘Gıda Güvenliği İçin Yerli Tarımsal Üretimi Teşvik Projesi’üreticinin yüzünü güldürmeye devam edecek.

Proje, GIZ ile ortaklaşa yürütülmektedir.

Bu proje kapsamında gerçekleştirilen bitki besleme-budama eğitimleri ve zeytin fidanlarının dağıtımı, Alman Uluslararası İşbirliği Teşkilatı’ndan (Alman Uluslararası İşbirliği Teşkilatı) alınan fonla Mersin Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler ve Projeler Şube Müdürlüğü ve Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi ( GIZ). ‘Gıda Güvenliği İçin Yerli Tarımsal Üretimi Teşvik Projesi’ altında uygulanmaktadır. Proje kapsamında; 25’er kişilik 3 kümede, tarladan sofraya üretim yapan toplam 75 çiftçiye 4 günlük eğitim eki verildi. Proje ile çiftçilerin uygulamalı eğitim sırasında kullanacakları materyallerin yanı sıra, eğitim sonunda her bir çiftçi kümesine Yardımcı Belgeler verildi.

Şahutoğlu: “Katma değeri yüksek, meyvesi değerli fidan dağıtıyoruz”

Toroslar İlçesi Büyüklü Mahallesi’nde düzenlenen törende konuşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Selçuk Şahutoğlu, şunları söyledi: “Mezitli, Yenişehir ve Toroslar ilçelerinde 555 üreticimize toplam 11.100 adet zeytin fidanı teslim ettik. Bu proje kapsamında üretici ve kooperatiflere kurumsal kapasitelerini geliştirmeleri için eğitimler verdik. 13 ilçemizin tamamında 185’i arayıp dilekçe ile bize başvuran tüm üreticilerimize zeytin fidanı vereceğiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal tüm sorunların farkındayız ve çiftçilerimizin yanında olmaya gayret ediyoruz.”söz konusu.

Üretimi desteklemek amacıyla katma değeri yüksek ve değerli meyveleri olan fidanları dağıtmaya devam ettiklerini kaydeden Şahutoğlu, şöyle konuştu: “Bugün üreticimiz Zeytinleri buluşturuyoruz ama avokado, alıç, ceviz ve badem fidanı dağıtımlarımız devam ediyor. Üreticilerin ürettikleri işlere ek maliyet sağlamak amacıyla kooperatiflerimiz aracılığıyla üreticilerin ürettikleri işlerin araç ve gereçlerini dağıtıyoruz. Bu sayede hem üreticilerin iş gücünü azaltmış oluyoruz hem de kaliteli işleri uygun fiyata satarak üreticilerin zarar etmesini önlemiş oluyoruz. 2023 yılında da üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”dedi.

Yılmaz: “Desteğin artarak devam edeceğine inanıyorum”

Mersin Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, “Büyükşehir tarafından sağlanan fidan desteği, ekipman desteği, hayvancılık desteği saymakla bitmez. İnşallah bu destek artarak devam eder. Büyükşehir Belediye Başkanımıza hepiniz adına teşekkür ediyorum” dedi.ifadeleri kullandı.

Toroslar İlçesi Buuklu Mahallesi Muhtarı Veli Dere, “Sevgili Başkanım Vahap Seçer’e hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, saygılarımı sunarım”ardından çiftçi Sinem Kılınç, şunları söyledi: “Bu fidanları kendi bahçelerimizde dikip büyütmek ve çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak istiyoruz. Çok teşekkür ederim”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu